Wszyscy wiemy, że dobry sen bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Przewietrzona sypialnia, regularna zmiana pościeli, stonowane kolory – te czynniki mają bezpośredni wpływ na jakość naszego snu. Ale czy wiesz, że podobnie jak ważne jest regularne zmienianie pościeli, tak samo trzeba zadbać o higienę Twojej kołdry i poduszek? Zatem jak często i w jaki sposób wyprać kołdrę i poduszki? Odpowiadamy na wszystkie pytania!
Jak często należy prać kołdrę i poduszki?
Nie ma wątpliwości, że nasze łóżko jest miejscem, które kochamy i dobrze się w nim czujemy. I o ile regularnie zmieniamy pościel żeby czuć się w niej jeszcze lepiej, o tyle zdecydowanie rzadziej decydujemy się na wypranie kołdry czy poduszek.
Samodzielne pranie kołdry jest dużym wyzwaniem i często bardzo karkołomnym. Jednak zadbanie o jej świeżość jest bardzo ważne. Dlaczego?
Nieprana przez wiele miesięcy kołdra może zawierać w sobie niezliczoną liczbę drobnoustrojów i roztoczy, które żywią się naskórkiem ludzkim. Dlatego regularne odkurzanie materaca, wietrzenie i zmiana pościeli oraz pranie kołder i poduszek są niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Brudna kołdra jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów, które mogą spotęgować choroby takie jak alergie, astmę, zapalenie zatok, a nawęt trądzik!
Kołdrę i poduszki należy zatem prać co najmniej dwa razy w roku. Oczywiście, jeśli któryś z domowników cierpi na alergię lub astmę, pranie należy powtarzać zdecydowanie częściej.
W lecie, kiedy naszą potliwość jest wyższa, zalecane jest częstsze pranie poszewek, kołdry i poduszek. W zimie natomiast, warto skorzystać z niskich temperatur żeby wystawić pościel na zewnątrz w celu zamrożenia drobnoustrojów!
W jaki sposób wyprać kołdrę i poduszki?
Przed praniem sprawdź swoją pościel!
Zanim zdecydujesz się na samodzielne pranie kołdry i poduszek, dokładnie sprawdź kilka rzeczy.
Przede wszystkim, dowiedz się czym wypełniona jest Twoja pościel. Inaczej należy traktować kołdry i poduszki z wypełnieniem syntetycznym, a inaczej wypełnione naturalnym pierzem.
Poza tym, zapoznaj się z instrukcjami dotyczącymi prania zamieszczonymi na metce. Musisz być pewien/na, że Twoja kołdra i poduszki nadają się do prania w pralce. Ważne jest również sprawdzenie, czy można je suszyć w suszarce.
Zwróć uwagę na to w jakiej temperaturze najlepiej wyprać pościel. Zastanów się również nad tym, czy bęben Twojej pralki jest wystarczająco duży żeby zmieścić w nim kołdrę. Na przykład w pralce o pojemności 5 kg można wyprać kołdrę o wymiarach 140×200 cm, jeśli nie jest zbyt gruba.
Kolejnym, ważnym punktem jest sprawdzenie, czy na kołdrze i poduszkach nie ma dziur, przez które podczas cyklu prania mogłoby wydostać się wypełnienie. Jeśli znajdziesz jakieś, użyj igły i nici, aby je zaszyć.
Ponadto, zanim włożysz kołdrę do pralki, sprawdź czy są na niej plamy które wymagają specjalnego traktowania. Można je wtedy usunąć zanim pościel zostanie wyprana.
Jak prać kołdrę i poduszki?
W PRALCE
Jeśli musisz na siłę wkładać kołdrę do pralki, znaczy to, że Twoja pralka jest za mała. Nie nalegaj i rozważ inne rozwiązanie, takie jak pranie ręczne lub pranie w profesjonalnej pralni.
Jeśli natomiast kołdra mieści się w pralce bez problemu, to do prania użyj delikatnych, najlepiej naturalnych i płynnych środków piorących. Łatwiej się rozpuszczają i wypłukują, zatem są zdecydowanie lepsze niż proszek. Temperatura prania nie powinna przekraczać 40°C w przypadku kołder syntetpycznych, takich jak kołdry letnie lub zimowe, oraz 60°C w przypadku wypełnień naturalnych (kołdry z pierza lub puchu). Płukanie możesz powtórzyć dwa, a nawet trzy razy aby usunąć z kołdry jak najwięcej płynu do prania.
Jeśli chodzi o wirowanie, niemal pewnym jest, że nie uda Ci się odpowiednio wywirowac pościeli za pierwszym razem. Ustaw wirowanie na nie więcej niż 1000 obrotów i powtórz je 2-3 razy jeśli istnieje taka potrzeba.
Do prania kołdry i poduszek możesz użyć piłeczek tenisowych, które umieść w pralce przed rozpoczęciem cyklu prania. Uwaga, ta rada tyczy się jedynie kołder naturalnych, nie syntetycznych. Piłeczki będą uderzały w pościel w czasie prania, zapobiegając przy tym utworzeniu się zbić. Kołdra będzie dzięki temu « napompowana » i delikatna.
RECZNIE
Do prania ręcznego najlepiej jest wybrać niewielkiej rozmiarów kołdrę i poduszki, które nie mają specjalnych plam. Pranie ręczne jest dosyć żmudną pracą, do której warto mieć małą pomoc. Mokra kołdra jest bardzo ciężka, jej porządne wypłukanie i wykręcenie mogą być dość trudne. Do tego typu prania lepiej jest wybrać lekką kołdrę.
Umieść kołdrę w wannie wypełnionej wodą z płynem do prania. Pozostaw do namoczenia, delikatnie pocierając miejscowo miękką szmatką, aby usunąć małe plamy. Następnie wyjmij ją z wanny, nie wyżymając jej zbyt mocno, zwłaszcza jeśli jest to kołdra naturalna, ponieważ może to uszkodzić jej wypełnienie.
Lekko ją wykręć i wysusz najlepiej na płasko na czystej podłodze lub na świeżym powietrzu. Jeśli instrukcja prania zamieszczona na metce na to pozwala, możesz też wysuszyć kołdrę w dużej suszarce bębnowej.
Jeśli suszysz swoją kołdrę na zewnątrz, najlepiej wybrać do tego ciepły, słoneczny i lekko wietrzny dzień.
W PRALNI
To rozwiązanie jest często brane pod uwagę, ponieważ pozwala uniknąć wielu niedogodności podczas samodzielnego prania pościeli. W pralni rzeczywiście są pralki o dużych pojemnościach, idealne dla kołder o dużych rozmiarach.
Profesjonalne pralnie w doskonały sposób poradzą sobie z praniem zarówno kołder i poduszek syntetycznych jak i z naturalnym wypełnieniem. Specjalnie wyszkoleni pracownicy wybiorą odpowiedni cykl prania i dobiorą do tego najlepsze środki piorące.
Korzystając z pralni możemy nadać objętości kołdrom z wypełnienia naturalnego, bo poprzez znacznie większe bębny puch można bardzo ładnie roztrzepać (bęben ma większą średnicę i działanie piłek tenisowych jest skuteczniejsze). Pralki domowe mają mniejsze możliwe wsady i nie są dostosowane do takich przeciążeń, jakie może powodować mokra kołdra razem z kilkoma przemieszczającymi się piłkami tenisowymi.
Kołdra wyprana w pralni nie straci na swojej objętości, zostanie porządnie wyczyszczona i wysuszona. W celu całkowitego pozbycia się grzybów, bakterii czy innych drobnoustrojów, możesz też skorzystać z opcji ozonowania domowych tekstyliów. Usługa ta jest w bardzo przystępnej cenie, a wykonanie jej w sposób jeszcze bardziej pozytywny wpłynie na jakość Twojego snu!
Zalecamy Ci skorzystanie z pralni ekologicznej i prania wodnego, tak abyś nie był/a narażony/a na wdychanie niebezpiecznych dla zdrowia oparów z rozpuszczalników!