Suszenie ubrań na świeżym powietrzu jest rzeczą naturalną, którą warto praktykować nie tylko w lecie. Ładnie pachnące wiatrem ubrania lub pościel, szybko schnące pranie, krótszy czas prasowania, oszczędności czy też ochrona środowiska to tylko niektóre z zalet suszenia prania na zewnątrz.
Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł o tym dlaczego warto suszyć pranie na zewnątrz i czego unikać aby jak najdłużej cieszyć się swoimi ubraniami.
Kiedy masz możliwość, zapomnij o suszarce do ubrań!
Czy jesteś szczęśliwym posiadaczem/ką ogrodu, tarasu albo po prostu balkonu? Jeśli tak i jeśli pogoda na to pozwala, nie wahaj się suszyć swoich ubrań czy pościeli na zewnątrz, niezależnie od pory roku. To świetny pomysł, nawet wtedy, kiedy na dworze jest zimno. Ozon, który znajduje się w powietrzu jest naturalnym środkiem dezynfekującym. Wprawdzie jego stężenie jest zbyt słabe, żeby działał na wirusy, ale za to pomaga wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo, promienie słoneczne dezynfekują i zabijają drobnoustroje. Suszenie prania na dworze nada Twojelu praniu świeżego zapachu powietrza, pozwoli na szybsze wyschnięcie, ubrania będą mniej rozciągliwe, a zatem dłużej będziesz się mógł/a nimi cieszyć. A Twoje rachunki za zużycie energii elektrycznej będą niższe!
Na co zatem zwrócić uwagę jeśli chcesz suszyć pranie na zewnątrz?
Suszenie ubrań na słońcu: dobry pomysł dla białych tkanin
Światło słoneczne oczyszcza ubrania i rozjaśnia białe tkaniny, pomagając jednocześnie usuwać plamy. Dlatego fantastycznie jest móc wysuszyć białą pościel, ręczniki czy też T-Shirty na słońcu! Z drugiej natomiast strony, nie zaleca się wywieszania ciemnych czy kolorowych ubrań bezpośrednio na słońcu. Dla tej części garderoby najlepiej wybrać zacienione miejsce na świeżym powietrzu. To zapobiegnie odbarwieniom i przedwczesnemu wyblaknięciu kolorów.
Sekret świeżo pachnącego prania
Aby nadać zapach swojemu praniu, powieś je na sznurze lub suszarce i wystaw na zewnątrz. Włókna wchłoną zapachy z ogrodu, a następnie wyperfumują Twoją szafę! To rozwiązanie praktyczne, ekonomiczne i ekologiczne! Wieszanie prania na zewnątrz to także powód do zabawa! Najmłodsi uwielbiają bawić się w białych prześcieradłach rozwieszonych w ogrodzie (oczywiście pod warunkiem, że mają czyste ręce ?).
Użyj białego octu do zmiękczenia tkanin
Suszenie prania na świeżym powietrzu czasami sprawia, że tkaniny stają się bardziej sztywne i szorstkie. Aby ułatwić sobie prasowanie i składanie pościeli czy ubrań, do płukania tkanin użyj białego octu! Wlej pół szklanki białego octu do płukania, w celu nadania tkaninom delikatności. Ocet dodatkowo zniweluje nieprzyjemne zapachy, a pranie będzie miękkie, przyjemne w dotyku i łatwiejsze do prasowania.
Nie wieszaj ubrań « w pół »
Aby jak najlepiej zadbać o Twoje ubrania, staraj się nie wieszać ich « w pasie ». Przypinaj ubrania drewnianymi spinaczami do prania i wieszaj je w całości. To poprawia przepływ powietrza, zapobiega powstawaniu fałd czy nieeleganckich, trudnych do usunięcia zagnieceń. T-shirty czy koszulki z długimi rękawami wieszaj « do góry nogami ». Zapobiegnie to ich zniekształceniu. Jeśli powiesisz je za rękawy, pozostaną na nich nieestetyczne ślady po spinaczach, które również trudno wyprasować.
Zapoznaj się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej
Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zanim rozwiesisz pranie na balkonie czy tarasie, sprawdź regulamin wspólnoty mieszkaniowej do której należy Twoje mieszkanie. Wieszanie prania na zewnątrz jest czasami zabronione, a niektórzy sąsiedzi nie życzą sobie tego rodzaju widoków. Jeśli w Twoim otoczeniu można rozwieszać pranie na balkonie, staraj się robić to dyskretnie.
Dlaczego warto unikać suszenia prania w mieszkaniu?
Suszenie ubrań wewnątrz domu czy mieszkania to nie najlepszy pomysł. Rozwieszone mokre pranie znacznie zwiększa wilgotność w pomieszczeniach, narażając na powstanie grzyba na ścianach czy suficie. Jeśli nie masz wyboru i musisz suszyć pranie w domu, zawsze otwieraj przy tym okna. Unikaj suszenia ubrań w pobliżu źródeł ciepła ze względu na ryzyko pożaru. Zwłaszcza, gdy nie ma Cię w domu.
Jedynym momentem, kiedy warto rozważyć rozwieszenie prania w domu jest zima. W zimie suszenie ubrań w pomieszczeniach pomaga regulować poziom wilgotności, który często jest zbyt niski z powodu ogrzewania i braku wentylacji. Idealny poziom wilgotności w pomieszczeniach wynosi od 40 do 50%. Poniżej tego poziomu powietrze jest zbyt suche i podrażnia drogi oddechowe. Powyżej tego poziomu wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy. Rozwieszenie wilgotnej pościeli czy ręczników, może pomóc nam to wszystko uregulować!