Garnitur to jeden z niezbędnych elementów męskiej garderoby i jednocześnie wizytówka mężczyzny, który przykłada uwagę do wyglądu i stara się wywierać, jak najlepsze wrażenie. Dobór odpowiedniego fasonu, rozmiaru i koloru są niezwykle istotne, ale tylko regularne pranie garnituru zapewnia nienaganny i atrakcyjny wygląd. Co ciekawe czyszczenie garnituru nie musi odbywać się w pralni chemicznych, gdyż wybrane materiały mogą zostać uprane przez Ciebie w domowym zaciszu. Czyszczenie spodni od garnituru czy marynarki ma na celu usunięcie drobnych zabrudzeń, pyłków oraz odświeżenie tkaniny. Praktyczne wskazówki sprawiają, że pranie garnituru nie przysporzy Ci żadnych trudności.
Jak prać garnitur, żeby nie uległ zniszczeniu?
Garnitur musi znaleźć się w szafie każdego mężczyzny, ale po zakupach i regularnym noszeniu przychodzi czas na czyszczenie. Zanim sie za to zabierzesz, przede wszystkim przestrzegaj informacji, które znajdują się na metce. Producent powinien zawrzeć krótką instrukcję umożliwiającą właściwe czyszczenie garnituru i utrzymanie go w nienagannej kondycji. Wskazówki pozwolą zabezpieczyć ubranie przed zniszczeniem.
Pranie garnituru w pralce jest możliwe, oczywiście pod warunkiem, że producent wyraził na to zgodę bez szkody dla tkaniny. W omawianej sytuacji niezbędne jest włączenie programu do delikatnych tkanin oraz wybór niskiej temperatury (30 stopni).
Jeśli w Twojej szafie znajduje się garnitur wykonany z bawełny, wełny czy lnu nie możesz używać domowej pralki, gdyż w taki sposób podnosisz ryzyko zniszczenia i zdeformowania ubrania. W wymienionych przypadkach czyszczenie garnituru musi odbywać się w pralni, gdzie fachowcy korzystają ze specjalnych środków, delikatnych detergentów oraz odpowiednich metod prania.
Jak prać garnitur w pralce?
Pranie garnituru rozpocznij od przewrócenia ubrań na lewą stronę, a następnie zwijaj od dołu do góry w ciasne sploty. Kiedy ubrania są mocno zwinięte, ograniczysz ich ruchy, co sprawi, że ryzyko filcowania, które stanowi jeden ze skutków ubocznych prania, zostanie zminimalizowane.
Czyszczenie spodni od garnituru oraz innych elementów powinno odbywać się w oddzielnych siatkowych torbach do prania. Ciasno zawinięty i zabezpieczony agrafką worek to klucz do sukcesu.
Pranie garnituru w domu – jakich środków używać?
Jak prać garnitur – na to pytanie trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W pierwszej kolejności trzeba dostosować się do instrukcji udzielonych przez producenta, a ilość detergentu dopasować do ilości ubrań w pralce. Jedna łyżka stołowa na ubranie – taka proporcja jest stosowana w przypadku ubrań i sprawdzi się także dla garniturów.
Wybierany środek czyszczący musi być przede wszystkim delikatny. Dobrze sprawdzi się szampon do wełny czy kaszmiru, czy naturalne płatki mydlane. Wspomniane płatki nadają się do prania każdego rodzaju garnituru. W przypadku wełny nie umieszczaj ich w bębnie pralki, możesz to uczynić dla innych materiałów.
Należy pamiętać, że pranie garnituru zabezpieczonego w siatkowych torbach może odbywać się w trakcie programu do delikatnej odzieży czy prania wełny. Cykl nazywany Express również sprawdzi się doskonale. Rekomendowana temperatura wody w trakcie prania wynosi od 30 do maksymalnie 40 stopni C. Po zakończeniu cyklu bardzo ważne jest szybkie usunięcie odzieży z pralki oraz wyciągnięcie z worków, w których się znajdują. Tylko w taki sposób można uniknąć niechcianych zagnieceń, co ułatwi prasowanie.
Para jako alternatywa dla pralki
Jeśli zależy Ci jedynie na odświeżeniu ubrania, ale nie wymaga ono gruntownego czyszczenia, wybierz kąpiel parową. Jak prać garnitur z wykorzystaniem generatora pary? Wystarczy przybliżyć urządzenie do garnituru i przy pomocy wilgoci usunąć nieprzyjemny zapach, wygładzić zagniecenia oraz odświeżyć go. Wykorzystanie kąpieli parowej jest dedykowane przede wszystkim bawełnie oraz wełnie.
Aby poprawić wygląd Twojego garnituru, czasem wystarczy oczyścić go wałkiem. W ten sposób usuniesz włosy, okruchy, kurz oraz inne zabrudzenia znajdujące się na tkaninie. Wałek jest tani i nie zajmuje dużo miejsca, dlatego sprawdza się doskonale w trakcie biznesowych wyjazdów.
Jak prasować garnitur?
Czyszczenie garnituru to początek historii w dbaniu o jego wygląd i higienę. W dalszej kolejności ważny jest właściwy sposób suszenia, prasowania oraz przechowywania. Po wyjęciu z pralki, garnitur powieś na wieszaku, dzięki czemu zachowa swój nienaganny kształt. Nie decyduj się na korzystanie z suszarki, gdyż gorące powietrze przyczyni się do filcowania, które negatywnie wpływa na wygląd garnituru. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, gdyż wyprany garnitur musi być gotowy następnego dnia, najlepiej rozłóż go na czystym ręczniku i czekaj, aż będzie zupełnie suchy.
Garnitur jest zaliczany do delikatnej odzieży, dlatego nie umieszczaj go obok okna, gdyż promienie słoneczne niekorzystnie wpłyną na kondycję materiału i mogą przyczynić się do powstawania jaśniejszych punktów. Z kolei garnitur pozostawiony obok kaloryfera kurczy się, a włókna zmieniają kolor.
Jak prasować garnitur? Raczej unikaj żelazka, gdyż wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na wygląd materiału i może on ulec zniszczeniu. Ostatnie czego potrzebujesz to plamy wypalone na Twojej marynarce czy spodniach, dlatego w celu usunięcia zagnieceń skorzystaj ze steamera do ubrań. Jeśli nie masz go pod ręką, odwróć spodnie z garnituru na drugą stronę i używając bawełnianej ścierki, prasuj na programie przeznaczonym do wełny.
Pranie garnituru to jedno, ale równie ważne jest jego przechowywanie. Marynarkę powieś na wieszaku, którego szerokość jest dobrze dobrana do rozmiaru. Jeśli wieszak jest zbyt wąski, kształt ubrania ulegnie zmianie. Spodnie powinny znaleźć się na wieszaku wyposażonym w żabki – zachowają pożądany fason. W kolei w podróży wykorzystaj szczelny pokrowiec, który ochroni garnitur przed zabrudzeniem.