Pranie śpiwora budzi wyjątkowo burzliwe dyskusje. Jest to związane ze sprzecznymi instrukcjami producentów oraz delikatnym materiałem użytym do wypełnienia. Trudno wyobrazić sobie, żeby przez kilka sezonów spać w zatęchłym czy brudnym śpiworze, dlatego warto dokładnie omówić instrukcję, jak prać śpiwór. Niniejszy artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości.
Jak prać śpiwór puchowy oraz syntetyczny?
Śpiwór do spania może być wypełniony dwoma różnorodnymi materiałami. Z tego względu jeszcze zanim pomyślisz o praniu, dowiedz się, co znajduje się w środku. Pierwszy rodzaj wypełnienia to puch, czyli delikatne piórka gęsi albo kaczki. Śpiwór zapewnia bardzo dobre właściwości izolacyjne, ale niestety źle znosi wilgoć. Właśnie dlatego pranie śpiwora puchowego jest bardzo ryzykowne. Niewłaściwe metody czyszczenia sprawią, że puch zbryli się, czyli straci wszystkie cenne właściwości.
Puchowy śpiwór do spania może zostać zastąpiony modelem z wypełnieniem syntetycznym.Charakteryzuje się niższą ceną oraz zdecydowanie lepszą odpornością na wilgoć. Konserwacja śpiwora syntetycznego nie powinna sprawić Ci większych trudności, a do tego wiąże się z niewielkim ryzykiem zniszczenia.
Najwyższy czas odpowiedzieć na pytanie, jak prać śpiwór puchowy, a co zrobić ze śpiworem syntetycznym? Zacznijmy od tego, że śpiwora nie należy prać często, co nie znaczy wcale, że możesz całkowicie z tego zrezygnować. Najważniejsze jest przestrzeganie zasad i ograniczenie szkód.
Pierwszym rozwiązaniem jest wietrzenie śpiwora oraz czyszczenie miejscowe. Pranie śpiwora wymaga czasu, dlatego weekend to dobry czas na spokojną konserwację. Po dokładnym przeglądzie i stwierdzeniu nielicznych zabrudzeń zabierz się od razu do wietrzenia. Kilka dni na balkonie czy trzepaku i nieprzyjemne zapachy powinny zniknąć. Z kolei niewielkie zabrudzenia usuniesz szmatką czy gąbką delikatnie nasączoną wodą oraz detergentem – chociażby płynem do mycia naczyń czy niewielką ilością mydła. Z kolei trudne do usunięcia zabrudzenia, które sprawiają, że Twój śpiwór do spania nie prezentuje się zbyt estetycznie i nie pachnie dobrze, warto usunąć specjalnym środkiem do czyszczenia o działaniu miejscowym.
Jak prać śpiwór – profesjonalna pralnia
Jeśli Twój sprzęt do biwakowania był drogi i powstał z dobrej jakości materiałów, czyszczenie warto wykonać w pralni. To także oszczędność czasu oraz zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia wypełnienia. Śpiwór do spania oddany w dobre ręce po wykonanych czynnościach prezentuje się atrakcyjnie, ładnie pachnie i pozwala jeszcze lepiej przygotować się do sezonu. Śpiwór do spania z puchu jest na tyle drogi, że pieniądze wydane na profesjonalne pranie stanowią dobrą inwestycję.
Jak prać śpiwór puchowy w rękach?
Pranie śpiwora w rękach to rozwiązanie dla Ciebie, jeśli znasz optymalną temperaturę wody, wiesz, jakie użyć detergenty oraz jakie ruchy wykonywać. W takiej sytuacji efekt będzie bardzo dobry i to bez ryzyka zniszczenia wypełnienia czy utraty jego cennych właściwości. Jak prać śpiwór w rękach? Przede wszystkim zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez producenta.
Odpowiedni środek do prania to podstawa. Pod żadnym pozorem nie używaj silnych, skoncentrowanych detergentów, które zniszczą delikatny puch (w przypadku wypełnienia syntetycznego wszystko powinno być w porządku). Najlepszym rozwiązaniem są delikatne środki przeznaczone do odzieży technicznej. Optymalna temperatura wody waha się między 30 a 40 stopni. Właściwa technika również ma znaczenie i w trakcie prania należy zachować najwyższy poziom ostrożności. Delikatnie ugniataj swój śpiwór do spania, pod żadnym pozorem nie trzyj i nie wykręcaj go.
Jak prać śpiwór w pralce?
Pranie śpiwora w pralce jest najszybszym rozwiązaniem, ale czy najlepszym? Przede wszystkim zachowaj wyjątkową czujność i wybierz odpowiedni program. Sprawdź metkę i dowiedź się, jakie są instrukcje od producenta, a dopiero później przystąp do pierwszych czynności. Aby śpiwór do spania zmieścił się w pralce, wymagany jest stosunkowo duży bęben, gdyż materiał nie powinien być ściśnięty – w przeciwnym wypadku odbije się to na jego kondycji. Tradycyjne 5- kilogramowe bębny są za małe. 7-kilogramowy bęben powinien wystarczyć. Jeszcze zanim śpiwór do spania wyląduje w pralce, dokładnie umyj dozownik, gdyż znajdują się z nim resztki proszku, który na pewno okaże się zbyt mocny dla puchu.
W tym miejscu przechodzimy do kolejnej zasady, a mianowicie wybierz odpowiedni środek do prania. Nie używaj silnych detergentów, płynów do płukania albo wybielaczy. Wybierz produkt dedykowany śpiworom albo preparat do prania ręcznego. Delikatny program to podstawa. Najlepiej sprawdzą się niewysokie obroty oraz średnia temperatura w granicach 30 stopni C. Wirowanie trzeba sobie odpuścić. Aby pranie śpiwora przebiegło bez większych problemów, wrzuć do bębna kilka piłeczek tenisowych. Oczywiście taki zabieg stosuje się w przypadku modeli puchowych. Piłeczki odpowiadają za rozbijanie piórek znajdujących się w środku śpiwora. Po praniu całość prezentuje się tak dobrze, jak w dniu zakupu. Posklejane piórka nie pogarszają komfortu w trakcie odpoczynku.
Jak wysuszyć śpiwór do spania?
Pranie śpiwora mamy już omówione to przyszedł czas na rozwinięcie tematu suszenia. Suszarka bębnowa to najlepszy sposób usunięcia nadmiaru wilgoci występującego w śpiworze. Wybierz delikatny program oraz właściwą temperaturę – od 40 do maksymalnie 60 stopni C. Tutaj również zastosuj trik z piłeczkami tenisowymi. Kiedy program suszenia zakończy się, a w wypełnieniu pozostanie sporo grudek, włącz ponowne suszenie i powtarzać tę czynność do momentu, kiedy śpiwór do spania będzie idealnie suchy.
Jeśli nie masz suszarki elektrycznej, pozostaje Ci tradycyjna metoda, która jest pracochłonna i obarczona wysokim ryzykiem. Śpiwór do spania ułóż na ręczniku na płaskiej powierzchni. Nie poleca się wieszania na sznurku, gdyż straci swój kształt, a puch przedostanie się do dolnych komór. Śpiwór trzeba regularnie obracać, aż do czasu, kiedy będzie suchy.